Masterpower Jeneratör, üretim tesisi kurmaya hazırlanıyor

Masterpower Jeneratör, üretim tesisi kurmaya hazırlanıyor

Masterpower Jeneratör / HD Enerji Makinaları,

 Üretim tesisini kurmaya hazırlanıyor

ZEYNEP PARÇAM-KOCAELİ

2009 Yılında ikinci el jeneratör satışları ile sektöre adım atan Masterpower Jeneratör / HD Enerji Makinaları, 2015 yılında üretim tesisini kurmayı hedefliyor. 2014 Yılı itibariyle 2 milyona yakın bir ciroya ulaştıklarını söyleyen Genel Müdürü Halit Demirci; Libya, Irak, Suriye, Gürcistan, Romanya, Kazakistan, Azerbaycan, Uganda ve Etiyopya’ya ihracat yaptıklarını ifade etti.

HD Enerji Makinaları olarak 2009 yılında sektörde kendi firmaları ile işletme açısından faaliyetlerde bulundukları ve 2010 yılında şirketleştiklerini ifade eden Genel Müdür Halit Demirci, müşterilerinin talepleri doğrultusunda sıfır ürünleri kendi markaları olan Masterpower olarak tescilledikleri belirtti. Masterpower olarak yeni ürünler imal ettirip, hem yurt içi hem de yurtdışında çeşitli pazarlarda etkili olduklarını kaydeden Demirci, özellikle 2013 yılında ihracatta önemli bir ivme yakaladıklarını söyledi. 2014 Yılı itibariyle Libya, Uganda, Etiyopya, Ruanda’ya ihracat yapmaya başladıklarını belirten Demirci,” giderek artan bir faaliyet alanımız var. Karadeniz’e kıyısı olan Gürcistan, Romanya gibi ülkelerle birlikte Azerbaycan, Kırgızistan gibi Türki Cumhuriyetlerin hemen hemen tamamına ihracatımız oldu. Sonra Balkan Ülkelerine ihracat yapmaya başladık. 2013 yılı itibarı ile Irak pazarında da yerimizi bulduk.  Birleşmiş Milletlere tedarik yapan kuruluşlara ihracatımız oldu. Kısacası giderek artan bir pazarımız var” dedi. Orta Doğu’da yaşanan kargaşadan sonra buradaki boşluğu Libya ve Suriye ile doldurduklarını aktaran Demirci, Iraktan da beklentileri olduğunu ancak Irak’taki karmaşık durumdan dolayı orada da istedikleri satışları yapamadıklarını, iyi bir referansa sahip oldukları bölgede barış ve huzur ortamının yeniden sağlanmasını istediklerini belirtti. Jeneratörün yanı sıra enerji makinaları da ürettikleri için enerji alanında yan enstrümanlarda yaptıklarını dile getiren Demirci, özellikle jeneratör kabinleri konusunda iç pazarda destekleyici ürünler gamında jeneratör güç panoları, kumanda panoları, sekron panoları; çoklu jeneratör uygulamaları ile enerji  kablo beslemesinin de ihracat pazarlarında satışını gerçekleştirdiklerini vurguladı.

‘ Çeyrek ivmesinde olan bir firma için ufuk açıcı bir ciro’

1 kVA’dan 3500 kVA’ya kadar jenaratör grupları sağladıklarını belirten Demirci, 1 kVA ile 15 kVA arasında benzinli jeneratörler, 5 kVA ile 3500 kVA aralığında dizel jeneratörler sağlayabildiklerini ifade eden Demirci,çeşitli dizel tipleri, benzinli motor tipleri ile ürün sağlayışı yaptıklarını ayrıca kullanılmış power plant /güç santrallerini yurt dışındaki müşterilerine sağladıklarını dile getirdi. Ciro anlamında 2013 yılından 2014 yılına yansıyan bir trafikleri olduğunu kaydeden Demirci,” ciro olarak 1 buçuk milyon ile 2 milyon arasında bir ciroya sahibiz. Bizim ölçeğimizdeki; çeyrek ivmesinde olan bir firma için ufuk açıcı bir ciro… Karlılık oranlarımız yüksektir. Bizim ürünlerimizin yanında otomasyon ve güç panoları alanında hizmetlerimiz var bundan ötürü de karlılık oranlarımız iyi durumda” şeklinde konuştu. Türkiye’de enerji sektörünün yerinin giderek iyi bir konuma geldiğine dikkat çeken Demirci,” Enerji sektörünün yeri ve yelpazesi giderek genişliyor. Dışa bağımlıenstrümanları ithal ederek montajını yapılan bir sektör iken burada üretmek noktasına geldik. Kimi firmalar teknoloji transferleri ile kimi firmalar ise kendine özgü tasarımlar ile özellikle kontrol üniteleri alanında ön plana çıkıyor. Kendine özgü üretim yapan firmaların sayısı giderek artıyor. Bununla, ülkemizin farklı alanlarla yenilenebilir enerji kaynakları konusunda üretici firmaların artışı var. Ülkemizde jeneratör sektörü giderek güçlenmiş durumda… Bunun sebebi de jeneratörün gerek ülke gerekse yurt dışında bir ihtiyaç haline gelmesidir” dedi.

 

2015 Yatırım yılı olacak

2015 Yılının kendileri için gerçek manada bir yatırım yılı olacağına dikkat çeken Demirci,” geçmişte yaşadıklarımız bizi yatırım yapmaya teşvik ediyor. Ülkemizde olan gelişmeler jeneratör ve güç sistemleri konusunda üretici olup da üretimi boş olan bir tesis bulunmuyor. Trafiği tamamen dolu olan tesisler ile karşıkarşıyayız. Biz eskiden 1 firma ile çalışıyorduk şu anda 5 firma ile çalışıyoruz; 5’i de dolu. Bu durum bizi de üretim yapmaya sevk etmekte. 2015 Yılında üretim yapacağımız işletmemizi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Şu anda Dilovası OSB’ler Bölgesinde kuracağımız işletme için yer bakıyoruz. 2 bin ya da 2 bin 500 metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 4 bin metrekarelik bir alanda üretim faaliyetinde bulunacağız. Henüz kesinleştirememiş olsak da takip ve görüşmelerimiz devam ediyor. Mevcut işlerimiz haricinde üretimde yapacağımız için diğer firmalarında siparişlerini de üreteceğimizi düşünüyoruz. İhracatçıların sayısı yükseliyor ancak üretici konusunda sıkıntıları var. Biz bu ihtiyaçlara cevap vermek istiyoruz ve Partner arayışıiçerisindeyiz… Hem üretimde büyük bir katma değer yapmak hem de kendimize özgü ürünler tasarlamak istiyoruz. Enerji makinalarının dışa bağımlılığını azaltmaya yönelik ar-ge çalışması yapmayı hedefliyoruz. Ar-ge konusunda Gebze’de bulunuyor oluşumuzu büyük bir şans olarak değerlendiriyoruz çünkü TÜBİTAK’ta enerji makinaları sektörü ile ilgili geliştirilen birçok ürün bulunuyor. Biz de oradan uygun görülen bir teknoloji alıp üretmek isteriz. Ülkemizin bundan sonra bu alanda gelişen ülkelerden birisi olmasını isteriz. Bu alanda Çin ve Hindistan lokomotif ülkeler ama bu işte kalitede lazım. Yatırım yapan firmalara daha çok destek verilmesini istiyoruz. Faiz indirimi konusunda radikal adımlar atılmalı ve kamu bankaları tarafından daha ekonomik koşullar sağlanmalı” açıklamasında bulundu. Enerji sektöründe yatırımcılar açısından teşvik edici bir ortam bulunmadığını kaydeden Demirci, özellikle üretim ya da yatırım yapmak isteyen firmaların uygun kredi bulamamasından kaynaklanan sorunlar olduğunu ifade etti. Demirci şöyle devam etti:” yatırımların önüne adeta takoz konuluyor. Ülkemizde faiz indirimi olmasını heyecanla bekliyoruz. Son dönemde alınan Merkez Bankasıfaiz kararlarının aynı yönde gidip, indirimin olmaması bizi gerçek anlamda üzdü.” Ancak, Yeni Türkiye ufkunda; güzel gelişmelerin olması temennisi ile diyorum…